The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.
I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).
The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.
I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).
What? How can my comment possibly be voted down?
While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.
At least I think that’s what’s happening.