Johnnei's World
  • Communities
  • Create Post
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
fossilesque@mander.xyz to Memes@lemmy.mlEnglish · 2 年前

$1 grilled cheese

mander.xyz

message-square
246
link
fedilink
1.57K

$1 grilled cheese

mander.xyz

fossilesque@mander.xyz to Memes@lemmy.mlEnglish · 2 年前
message-square
246
link
fedilink
  • Conyak@lemmy.tf
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    29
    arrow-down
    8
    ·
    2 年前

    I realize this is a joke but how could this be profitable? The ingredients alone are more than a dollar.

    • apex32@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      48
      arrow-down
      5
      ·
      2 年前

      Yes, it’s profitable. They lose money on each sale, but make up for it in volume.

      • zalgotext@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        arrow-up
        14
        arrow-down
        1
        ·
        2 年前

        He did the math

        • Zink@programming.dev
          cake
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          2 年前

          He did the melty math

    • glitch1985@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      34
      arrow-down
      2
      ·
      2 年前

      Where are you where it would cost more than $1. Buying product in bulk would be very cheap.

      • wizzor@sopuli.xyz
        link
        fedilink
        arrow-up
        23
        arrow-down
        2
        ·
        2 年前

        Because I have no life, I looked it up.

        Bread in Finland is about 0.1 usd per slice Low quality cheese is about 8 usd / kg, assuming you need about 20g/portion that’s 0.16 usd. Total is about 36c per portion.

        If we assume power consumption of 5kw for the whole operation and power cost of 20c/kWh, that’s 1usd/h

        Assuming sales of 60 units per hour -one per minute, thats 60 usd of revenue per hour and 22.6 usd of non labor cost, it leaves 37.4e for labor, taxes, permits, tools, fuel.

        It’s at least only feasible in high volume locations.

        • TedZanzibar@feddit.uk
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          14
          arrow-down
          1
          ·
          2 年前

          I was with you until you suggested it would use 5kWh every hour. That’s an insane amount of power even if they were using an electric griddle, which is unlikely. A small generator would be enough to power the lighting and refrigeration and then the griddle would run on gas, which is way cheaper than electricity (or the petrol for the electric generator).

          I’d imagine energy costs would be a fraction of what you’ve calculated, and would scale up along with any increase in sales volume.

          • crystal@feddit.de
            link
            fedilink
            arrow-up
            5
            arrow-down
            2
            ·
            2 年前

            I make 37.4$ per hour? But what if I save on these 1$ per hour electricity costs

          • wizzor@sopuli.xyz
            link
            fedilink
            arrow-up
            1
            ·
            2 年前

            Depends on where you are, gas use is very rare here. Anyway the energy cost is a negligible part, you can halve or double it and it won’t change the business case.

        • Che Banana@lemmy.ml
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          arrow-down
          1
          ·
          2 年前

          When allocating food cost (in your costs) 36% is around where you want it-30% would be more ideal, but you can get that through sales, bulk discount etc. So, regardless of volume food cost % is basically where it should be.

          Some numbers in spain: slice cheese .19/slice bread .08/ slice (.16) Margarine (because: costs!) .04/10g .39

          To get closer to a feasible food cost you’d have to sell at 1.25

      • Patches@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        arrow-down
        4
        ·
        edit-2
        2 年前

        deleted by creator

        • Tavarin@lemmy.ca
          link
          fedilink
          arrow-up
          8
          arrow-down
          2
          ·
          2 年前

          Labor for a single grilled cheese is super easy. If you’re selling a lot of them this could be decently profitable.

        • Donkter@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          arrow-down
          2
          ·
          2 年前

          Gas for the generator is where it would kill you. Your best bet is to make all the grilled cheese as fast as possible to save on gas and dispense them throughout the day.

      • Conyak@lemmy.tf
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        5
        arrow-down
        35
        ·
        edit-2
        2 年前

        I live on earth. Even if you’re buying bulk, it will still be more than a dollar to make. The bread alone bought in bulk would still be around $0.25 per slice. That’s 50 percent of the cost right there.

        • SatansMaggotyCumFart@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          40
          ·
          2 年前

          You’re getting ripped off.

          Who’s your bread guy?

          • Dravin@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            12
            ·
            2 年前

            Indeed. I can grab a loaf of cheap white bread from my local grocery store for under $2 which is cut into 22 slices.

            • SatansMaggotyCumFart@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              10
              ·
              2 年前

              Cut those in half again and double your profit!

            • brambledog@lemmy.today
              link
              fedilink
              arrow-up
              3
              ·
              2 年前

              You are getting 22 slices? What brand are you getting? I feel like 16 is the standard but about 50% of the time I’m fairly certain it’s only 15 or 17.

              • Dravin@lemmy.world
                link
                fedilink
                arrow-up
                7
                ·
                2 年前

                Meijer and Walmart store brands of cheap ass white bread are 22 slices, Kroger is 21, and for a name brand example Sunbeam is 22. Nicer bread like Pepperidge Farm or Brownberry/Oroweat tends to be in the range of 16 slices per loaf (baring the thin sliced stuff) though.

          • Conyak@lemmy.tf
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            3
            arrow-down
            12
            ·
            2 年前

            I would love to see your source. I don’t buy bread in bulk but I have a friend who owns a local restaurant in my town. I know how much he pays for the bread he serves for breakfast and it doesn’t get cheaper than that.

            • AWistfulNihilist@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              14
              ·
              2 年前

              https://www.safeway.com/shop/product-details.960013141.html

              This is not the cheapest, you can get better pricing than this with a Costco business account. Your friend is probably not serving the lowest price bulk bread available, they probably have some self respect.

              • Conyak@lemmy.tf
                link
                fedilink
                English
                arrow-up
                1
                arrow-down
                10
                ·
                2 年前

                Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?

                • Donkter@lemmy.world
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  7
                  arrow-down
                  1
                  ·
                  2 年前

                  Honestly the cheese and butter together will probably cost less that $0.25 bulk cheese is cheap as hell and you’re using almost no butter per sandwich

                  • brambledog@lemmy.today
                    link
                    fedilink
                    arrow-up
                    3
                    ·
                    2 年前

                    If you buy enough cheese, it’s essentially free on a per serving basis with the expense being the shipping.

            • SatansMaggotyCumFart@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              7
              ·
              2 年前

              I fight seagulls for it.

              Youth these days think you buy everything and don’t understand a little labour goes a long way.

              • ShaggySnacks@lemmy.myserv.one
                link
                fedilink
                English
                arrow-up
                2
                ·
                2 年前

                I imagine fighting the seagulls would be like living in a post-apocalyptic future scavenging for food.

                • SatansMaggotyCumFart@lemmy.world
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  1
                  ·
                  2 年前

                  It’s great practice to keep my katana skills sharp.

            • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              5
              arrow-down
              1
              ·
              2 年前

              I don’t buy in bulk, and I pay under $2usd for a loaf of basic white bread from any supermarket. After taxes, to be clear.

              If I were to bulk buy / business discount, it would be less.

            • glitch1985@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              ·
              edit-2
              2 年前

              https://www.samsclub.com/sams/shop/product.jsp?productId=prod22990913&mobiledetect=false&pid=092410_RFI|ANDROID|Featured_Products|Sara Lee Classic White Bread (20oz%2F2pk)

              • Conyak@lemmy.tf
                link
                fedilink
                English
                arrow-up
                2
                arrow-down
                6
                ·
                2 年前

                I’ll take your word for it. I’m not a member so it doesn’t show me the price. Looking forward to all the profitable $1 grilled cheese trucks coming soon.

                • SatansMaggotyCumFart@lemmy.world
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  12
                  arrow-down
                  2
                  ·
                  2 年前

                  You might be right about the profitability of the grilled cheese truck but it’s okay to admit you were wrong on the bread.

                  It’s the internet, not one really cares if you are wrong.

            • jimbo@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              arrow-down
              1
              ·
              2 年前

              deleted by creator

        • Donkter@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          15
          arrow-down
          2
          ·
          edit-2
          2 年前

          https://www.walmart.com/ip/Great-Value-White-Sandwich-Bread-20-oz/10315752?wmlspartner=wlpa&selectedSellerId=0&wl13=2588&adid=2222222227810315752_117755028669_12420145346&wmlspartner=wmtlabs&wl0=&wl1=g&wl2=m&wl3=501107745824&wl4=pla-306310554666&wl5=9005929&wl6=&wl7=&wl8=&wl9=pla&wl10=8175035&wl11=local&wl12=10315752&wl13=2588&veh=sem_LIA&gclsrc=aw.ds&&adid=2222222223810315752_117755028669_12420145346&wl0=&wl1=g&wl2=m&wl3=501107745824&wl4=pla-306310554666&wl5=9005929&wl6=&wl7=&wl8=&wl9=pla&wl10=8175035&wl11=local&wl12=10315752&veh=sem&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA6vaqBhCbARIsACF9M6lsjjxYststWrOt0rkEa2_jbKniaQPE8ehNZ5B7Ul3-XkKa2Qn68igaAn-EEALw_wcB

          Here’s bread from Walmart for about $0.06 per slice.

          https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Singles-American-Pasteurized-Prepared-Cheese-Product-16-oz-24-Count/10452423?athbdg=L1600&from=/search

          Here’s cheese for $0.10 per slice

          https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Sweet-Cream-Salted-Butter-16-oz/132893363?athbdg=L1200

          And butter for about $0.25 per ounce (you might use .5 oz per sandwich.) EDIT: checked my butter in my fridge, you’re probably using 1/4 of an ounce per sandwich if that.

          And none of these are in bulk, you can probably cut the cost in half or less buying even more generic products in bulk.

        • 32b99410_da5b@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          5
          ·
          2 年前

          I think this meme is older than COVID, so it might’ve been slightly profitable back when it was first photoshopped?

          • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            ·
            2 年前

            July 7, 2019 - so yep.

            But still profitable after 4 years.

            Would make more money renting the food truck out as capsule sleeping for 6 people though, these days.

        • glitch1985@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          5
          ·
          2 年前

          I just priced it out from ingredients bought from Sam’s club. 33 cents for two slices of bread, one slice of American cheese, and I added an extra 5 cents for butter substitute.

        • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          arrow-down
          1
          ·
          2 年前

          25¢ per slice.

          You’re paying ~$5usd for a loaf of basic white bread? Wow.

          • strawberrysocial@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            2
            ·
            2 年前

            Where I live, it’s currently $4Cdn for a loaf of basic white Wonder bread, it’s $8.50Cdn for a stick of salted butter, and $5.50Cdn for a pack of 22 slices of processed cheese (not the thick slice type). My country is currently going through a bit of a cost of living crisis because shelter, heating, food costs are becoming insane. How much are those things where you live? I think it’s interesting the differences based on where we all are. 1$ for an entire grilled cheese sandwich in Canada would be considered an incredible deal for takeout food pricing.

            • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              ·
              2 年前

              (presuming you mean $CAD for Canadian dollars, not cdn)

              $4cad = $2.90usd = 13.2c/slice

              $5.50cad = $4usd = 18.2c/slice

              That’s 44.5c each.

              That’s 125% profit. Given that a common margin aimed for is 100%, this is a good deal with your over priced products. And I don’t believe you can’t get basic white bread for less than $4cad in Canada.

              Also, $1usd is $1.37cad

            • Tippon@lemmy.dbzer0.com
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              1
              ·
              2 年前

              In the UK I can currently buy an 800g loaf of bread for 45p (£0.45), a 500g tub of soft spread butter substitute for 99p (£0.99), and a 200g pack of 10 cheese slices for 65p (£0.65).

              Each sandwich would cost about 12p (£0.12) to make, excluding the energy costs.

              Doubling up on the cheese, or using higher quality cheese would still keep it under 20p per sandwich, and that’s off the shelf costs, no bulk discounts.

              Excuse me while I write up a business plan…

    • LoamImprovement@beehaw.org
      link
      fedilink
      arrow-up
      10
      ·
      2 年前

      It doesn’t seem too unreasonable. Based on some quick searches, bulk cheese breaks down to about $.19 a slice, two pieces of bread is about $.10, butter is wobbly here because I don’t know exactly how much they’d be using, but let’s say half an ounce/1 Tbsp is about $.25? Probably not a whole lot of profit after the cart and rent for the space, but you could probably get close to breaking even if you sold enough and/or had a better bulk supplier than what I can see with 5 minutes of research.

      • I_am_10_squirrels@beehaw.org
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        2 年前

        It’s gonna margarine, not butter. Or some other kind of butter flavored spread.

        If you wanted to get a better estimate, go to McDonald’s, order something and add cheese. Whatever they charge you for the slice of cheese is probably double their cost.

    • interceder270@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      6
      arrow-down
      2
      ·
      edit-2
      2 年前

      Umm… what? 2 slices of white bread, 1 slice of American cheese, and some butter is not more than a dollar.

      You must be one of those people who complains about not having enough money when you spend it like an idiot.

Memes@lemmy.ml

memes@lemmy.ml

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !memes@lemmy.ml

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.
Visibility: Public
globe

This community can be federated to other instances and be posted/commented in by their users.

  • 1.07K users / day
  • 4.61K users / week
  • 9.07K users / month
  • 21.3K users / 6 months
  • 1 local subscriber
  • 51.9K subscribers
  • 13.8K Posts
  • 294K Comments
  • Modlog
  • mods:
  • ghost_laptop@lemmy.ml
  • sexy_peach@feddit.de
  • Cyclohexane@lemmy.ml
  • Arthur Besse@lemmy.ml
  • BE: 0.19.12
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org